ZADZWOŃ DO NAS: +48506075437

Zmniejsz koszty ogrzewania swojego domu

Najważniejszym atutem dobrego systemu wentylacji opartego o rekuperatory jest efektywne wykorzystywanie ciepłego powietrza tak, by zmniejszyć koszty ogrzewania budynku.

Więcej ...

Popraw jakość powietrza w Twoim domu

Główną ideą systemu centralnego odkurzania jest całkowite wyeliminowanie cyrkulacji zużytego powietrza w pomieszczeniach oraz poprawienie wydajności sprzątania.

Więcej ...

Otulimy Cię ciepłem

Odpowiednio wykonany kominek to nie tylko część systemu grzewczego, ale również ważny element dekoracyjny w Twoim wnętrzu. Jak zaplanować usytuowanie kominka i jego zabudowę aby spełnił nasze oczekiwania?

Więcej ...

Otulimy Cię ciepłem

Odpowiednio wykonany kominek to nie tylko część systemu grzewczego, ale również ważny element dekoracyjny w Twoim wnętrzu. Jak zaplanować usytuowanie kominka i jego zabudowę aby spełnił nasze oczekiwania?

Wystrój wnętrz, podobnie jak moda czy fryzury, podlega pewnym trendom, które zmieniają się co pewien czas. Niestety w przypadku aranżacji wnętrz, wprowadzanie corocznych zmian wiąże się z uciążliwymi remontami i sporymi wydatkami. Na szczęście na rynku kominków wybór jest tak duży, że z pewnością znajdziemy odpowiedni model, który przez lata będzie świetnie wyglądał, a żeby jego obudowa była „na czasie” wystarczy zmienić tylko niektóre detale.

ogrzewanie kominek

Wkłady kominkowe i kasety kominkowe są zwykle wykonane z żeliwa, stali albo cegły szamotowej. Są to więc tworzywa uodpornione na korozję, wysoką temperaturę, a także gwałtowne zmiany temperatury. Materiały te dobrze również gromadzą ciepło.
Są dwa typy kominków – jedno i dwupłaszczowe. Te pierwsze wykonane są z żeliwa, a te drugie, jako bardziej nowoczesne rozwiązanie, mają stalową obudowę wkładu lub kasety oraz żeliwnym lub ceglanym paleniskiem, które skupiają ciepło. Dzięki temu zjawiska kurczenia się i rozkurczenia materiału, które zachodzą w kasecie lub wkładzie, nie wpływają bezpośrednio na obudowę, bo nie są ze sobą bezpośrednio połączone. Dzięki temu można zaoszczędzić pieniądze podczas wymiany zepsutego paleniska oraz zmniejszono ryzyko uszkodzenia obudowy.
Podczas wyboru odpowiedniego kominka, musimy zdecydować się na drzwiczki. Są one stworzone ze szkła żaroodpornego lub ze szkła ceramicznego. Poszczególne drzwiczki różnią się od siebie sposobem otwierania, ilością szyb, a także wykończeniem. Do nas należy decyzja, czy chcemy, aby owe drzwi były pojedyncze (wtedy będą się otwierać z boku), podnoszone do góry, chowane pod wkład czy dwustronne, wtedy otwierają się do zewnątrz z dwóch stron lub na boki za pomocą harmonijki.
Istotnym elementem kominka są także szyby. Szyby mogą być płaskie, panoramiczne, a także pryzmatyczne. Od wystroju naszego domu zależy to, czy kominek będzie przeszklony z jednej, z dwóch lub z trzech stron. Wybór przeszklonych ścianek i drzwi zależy również od tego, jakie funkcje będzie w domu spełniał kominek. Jeśli tylko ozdobną – nie ma to znaczenia. Jeśli będzie pełnił funkcję kominka tradycyjnego, warto zadbać o drzwi otwierane z dwóch stron i odpowiednio szczelne. Jest to ważne, ponieważ otwarty kominek nie ma swoich właściwości grzewczych.
Warto się nad tym zastanowić również ze względów estetycznych. Jeśli większa część kominka będzie zaszklona, będziemy mieli więcej do sprzątania, ponieważ kominki szybko brudzą się sadzą. Ciekawą alternatywą w tym przypadku są kominki samoczyszczące. Poza drzwiami i szybami, należy też zastanowić się nad wyborem odpowiednich akcesoriów, takich jak klamki, uchwyty i pokrętła. Wszystko to wpływa razem na estetyczny wybór naszego źródła ogrzewania.
Ważna jest również regulacja ilości świeżego powietrza, które jest doprowadzane do paleniska. Odbywa się ona poprzez otwory umieszczane w przedniej albo bocznej ściance korpusu kominka. Powietrze to jest niezbędne do odpowiedniego procesu spalania. Jego ilość można regulować poprzez ręczne ustawianie przepustnic. W ten sposób możemy ustalać, jak bardzo nagrzewać pomieszczenia.
Istotnym elementem kominka jest deflektor spalin, tak zwana półka dymowa, jednakże nie wszystkie kominki są w niego wyposażone. Jest on umieszczany w górnej części wkładu kominkowego. Starsze kominki radzą sobie bez niego poprzez kierowanie powietrza z komory spalania bezpośrednio do komina. Takie kominki są jednak sprawne tylko w pięćdziesięciu procentach. To właśnie w deflektorze spalin odbywa się proces dopalania cząstek opału, czyli proces spalania maksymalizuje się.

Źródło: www.ogrzewanie-wentylacja.info.pl