Najważniejszym atutem dobrego systemu wentylacji opartego o rekuperatory jest efektywne wykorzystywanie ciepłego powietrza tak, by zmniejszyć koszty ogrzewania budynku.
Działanie rekuperatora polega na tym, aby z ciepłego ale „zużytego” powietrza przekazać ciepło na powietrze chłodne ale świeże, bez zmieszania obu strumieni. Dostępne na rynku konstrukcje pozwalają odzyskać nawet do 97% ciepła, które przy wentylacji tradycyjnej zwyczajnie uleciałoby przez komin. Zakładając, że tradycyjna wentylacja powoduje stratę 30-50 % ogólnego zapotrzebowania domu na energię, oszczędności z rekuperacji są znaczące. Oczywiście koszty związane ze zużyciem prądu przez dobrej klasy centralę wentylacyjną są znikome w porównaniu do oszczędności wynikających z tego systemu. Jak łatwo obliczyć, inwestycja w rekuperację zwraca się bardzo szybko w porównaniu do innych systemów energooszczędnych w rodzaju pomp ciepła czy kolektorów słonecznych, nie wspominając o oszczędnościach, na które możemy sobie pozwolić na etapie budowy.
Warto dodać, iż w wielu krajach europejskich rekuperacja jest już wymogiem przy budowie domów jednorodzinnych – wynika to z wielkiego wpływu wentylacji z odzyskiem ciepła na zużycie energii przez budynek. W końcu ciężko wyobrazić sobie dom pasywny lub energooszczędny bez rekuperacji.
Rekuperatory pozwalają zminimalizować straty ciepła, a przy tym sprawiają, że wysiłek związany z nagrzewaniem domu w chłodniejsze dni jest o wiele mniejszy. Po drugie, istotne jest to, że rekuperatory są rozwiązaniem ekologicznym. Dobry system wentylacji pozwala zaoszczędzić nie tylko na kosztach ogrzewania, ale jednocześnie daje szansę ochrony środowiska. A to rzecz, której przecenić nie można.